TEST NA OJCOSTWO CENA

Test Na Ojcostwo Cennik

cena badania na ojcostwo

Test na ojcostwo – czym są i jaka jest ich cena

Co wpływa na koszt badania na ojcostwo:

 • Ilość analizowanych markerów

W naszym badaniu analizowane są 24 markery, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii

 • Ilość osób które uczestniczą w badaniu

Do wykonania badania potrzebne jest DNA domniemanego ojca oraz dziecka, a w niektórych przypadkach także matki dziecka

 • Rodzaju pobranego materiału

Możliwe jest wykonanie badania z wymazów lub mikrośladów

 

Jak wykonać test na ojcostwo

Test na ojcostwo możesz wykonać wybierając jeden z dwóch sposobów dostarczenia materiału do badania:

Wysyłkowo – gdy dokonasz zamówienia na stronie, na podany adres wyślemy zestaw do poboru wymazu lub zebrania mikrośladów. Tak zebrane materiały przesyłasz na adres laboratorium.

W punkcie pobrań – po zamówieniu na stronie, możesz wykonać badanie w jednym z punktów poboru próbek. Na miejscu pracownik laboratorium dokona pobrania wymazu od wszystkich uczestniczących w badaniu osób.

 

badanie na ojcostwo materiał genetyczny

Rodzaje badanego materiału w teście na ojcostwo

 • badanie z wymazów – jest prostym i wygodnym również w warunkach domowych sposobem na pobranie materiału do badania. Pobranie jest na tyle proste, że może być z powodzeniem wykonane przez klienta w domu przy pomocy przesłanego przez nas zestawu do samodzielnego poboru. Pobranie jest również możliwe w punkcie przez pracownika laboratorium. Wymaz jest pobierany przy pomocy wymazówki po obu stronach policzków. W przypadku samodzielnego poboru należy jednak pamiętać o przynajmniej 2-godzinnej przerwie w spożywaniu jedzenia, picia, żucia gumy czy palenia.
 • badanie z mikrośladów – mikroślady to fragmenty organizmu człowieka (choćby i najmniejsze) zawierające materiał genetyczny danej osoby.  W celu przeprowadzenia testu na ojcostwo niezwykle istotne jest znalezienie przedmiotu, który może potencjalnie zawierać najwięcej interesującego nas materiału genetycznego. Do przedmiotów z których można pozyskać mikroślady należą między innymi szczoteczka do mycia zębów, maszynka do golenia,zużyta podpaska, smoczek, włosy, fragmenty skóry czy niedopałek papierosa. Ważne, żeby przed przekazaniem próbki do laboratorium zapakować do jałowego pojemnika korzystając  przy tym z rękawiczek.  
Czy wynik badania DNA na podstawie mikrośladu jest pewny?

Wynik badania ocostwa na podstawie mikrośladu jest tak samo pewny, jak w przypadku wymazu z policzka danej osoby.

Proces związany z testem na ojcostwo sprowadza się do następujących etapów:

1. Określenie celu wykonania testu na ojcostwo

Test na ojcostwo dla celów sądowych

Test wykonany dla celów sądowych jest zlecany przez sąd z zastosowaniem prawnie przewidzianych procedur. Należą do nich:

 • obecność wszystkich stron
 • poświadczenie tożsamości
 • określenie przez biegłego z zakresu genetyki sądowej lokalizacji w której nastąpi pobranie materiału genetycznego
 • obecność świadków oraz spisanie protokołu

Wynik analizy porównawcza materiału genetycznego wraz z ekspertyzą biegłego uznawana jest w sądzie jako dowód.

Test na ojcostwo dla celów prywatnych

Test tego rodzaju można wykonać zarówno dla własnej wiedzy jak i dla celów sądowych, jednak nie na zlecenie sądu.

Test prywatny dla celów sądowych

W takim przypadku wymagana jest zgoda wszystkich prawnych opiekunów dziecka (najczęściej są to oboje rodzice). W przypadku zlecenia przez sąd, tego rodzaju zgoda nie jest wymagana. W takim przypadku również wykonuje się wymazy od wszystkich osób – matki, domniemanego ojca oraz dziecka, a także obecność świadków i ekspertyza biegłego sądowego.

Test dla własnej informacji

Istnieje możliwość wykonania prywatnego testu na ojcostwo dla własnej informacji. W takim przypadku wystarczy pobranie materiału od domniemanego ojca oraz dziecka. Jeśli dziecko nie jest pełnoletnie, wówczas niezbędna jest pisemna zgoda matki lub jej osobiste stawiennictwo.

Anonimowy test na ojcostwo

Istnieje możliwość wykonania badań na ojcostwo do których materiał zostaje pobrany samodzielnie przez klienta. W takim przypadku wynik testu jest anonimowy i można go wykonać bez zgody pozostałych osób. W takim przypadku istnieje możliwość zamówienia testu na ojcostwo online.

Jak przebiega zamówienie testu na ojcostwo online
Po dokonaniu płaności za test na ojcostwo, na adres klienta zostaje wysłany zestaw do pobierania materiału. W takim przypadku wymagane jest pobranie dwóch wymazów, wymazu i mikrośladu lub dwóch mikrośladów.

2.Zebranie próbki materiału DNA do badań

Następnym krokiem jest pobranie DNA od wszystkich uczestników za pomocą bezbolesnych wymazów z policzków. Proces ten jest szybki i prosty i można go wykonać samodzielnie. Pobieranie DNA za pomocą wymazu z policzka można przeprowadzić u osób w każdym wieku, w tym małych dzieci, a nawet noworodków. Prześlij próbki do laboratorium

3. Przesłanie lub dostarczenie próbki do laboratorium

Po pobraniu próbek DNA od wszystkich uczestników, próbki te należy przesłać do laboratorium w celu wykonania badania. Raport z wynikami badań zostanie udostępniony w bezpiecznej formie online na koncie internetowym do 5 dni roboczych. Możesz również wybrać wysyłkę wyniku kurierem lub do paczkomatu albo do przychodni, w której były pobierane próbki.

Jak przygotować się do testu na ojcostwo

Jak przygotować się do pobrania próbek?

 • Wymazy z policzka: ok. 1 godzinę przed pobraniem nie należy spożywać pokarmów, pić, palić papierosów ani żuć gumy
 • Próbki dyskretne: dostarcz do laboratorium podpisane próbki spakowane do papierowych kopert

Na jakie pytania może odpowiedzieć badanie na ojcostwo

Test na ojcostwo informuje, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem badanego dziecka

Odpowiedź na to pytanie to główny powód, dla którego ludzie wykonują to badanie i jest to zdecydowanie najbardziej niezawodna metoda określania związku biologicznego.

Wyniki testu zwykle dają prawdopodobieństwo ojcostwa wynoszące 99,9% lub więcej, gdy mężczyzna jest uznany za biologicznego ojca badanego dziecka, zaś 0%, jeśli dane DNA wskazują, że mężczyzna nie jest uważany za biologicznego ojca. Innymi słowy w przypadku wykluczenia ojcostwa wynik jest pewny w 100%, zaś w przypadku potwierdzenia ojcostwa wynik jest pewny z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością (99,9999%). Co w praktyce oznacza badanie rozstrzygające jednoznacznie o ojcostwie.

Płeć uczestników badania na ojcostwo

Jednym z markerów DNA sprawdzanych przez laboratorium podczas testów na ojcostwo jest „amelogenina”, czyli gen płci. W raporcie jest to XX dla kobiety i XY dla mężczyzny.

Ustalenie kim jest ojciec, kiedy matka jest w ciąży

Kiedyś można było ustalić ojcostwo dopiero po urodzeniu dziecka. Obecnie technologia nieinwazyjnych badań prenatalnych na ojcostwo jest teraz tak zaawansowana, że ​​można niezawodnie wykonywać testy na ojcostwo w ciąży (gdy matka ma 8 tygodni lub więcej) bez żadnego ryzyka dla matki lub nienarodzonego dziecka.

Na jakie pytania nie odpowie test na ojcostwo

Czy domniemany ojciec wysłał próbki kogoś innego zamiast własnych

Jeśli przeprowadzasz testy w zaufanym i cenionym laboratorium, możesz mieć absolutną pewność, że wyniki są dokładne dla próbek, które otrzymuje laboratorium, ale jeśli próbki są pobierane samodzielnie przez zlecających badanie, tożsamość uczestników nie jest weryfikowana przez świadka. Z tego powodu testowanie ojcostwa nie określi, czy próbka przesłana należy rzeczywiście do potencjalnego ojca czy też przesłany został materiał genetyczny kogoś innego. Laboratorium nie może  tego zweryfikować i musi założyć w dobrej wierze, że przesłane próbki rzeczywiście należą do osób zgodnie z twierdzeniami zlecających badanie.

Podczas przeprowadzania testów prywatnie najlepiej, jeśli wszyscy uczestnicy mogą zebrać swoje DNA w tym samym pokoju, oglądać się nawzajem, zaklejać koperty i razem dostarczać je na pocztę. Jeśli nie jest to możliwe, warto przeprowadzić test na miejscu w laboratorium. Dodatkową korzyścią tego typu testu jest możliwość wykorzystania uzyskanych wyników badania w sądzie.

Ustalenie ojcostwa, jeśli domniemani ojcowie są bliźniakami jednojajowymi

Bliźnięta jednojajowe mają identyczne DNA, dlatego w tej chwili niemożliwe jest ustalenie ojcostwa za pomocą niedrogich testów na ojcostwo. Aby znaleźć jakiekolwiek różnice między nimi, ich całe genomy musiałyby zostać zsekwencjonowane.

Prawdopodobieństwo biologicznego pokrewieństwa innego niż ojciec / dziecko

Testowanie ojcostwa to po prostu testowanie ojcostwa między potencjalnym ojcem a dzieckiem. Nie określa, czy badany mężczyzna jest wujkiem, bratem, dziadkiem, kuzynem itp. Do testowania tego typu relacji biologicznych wymagana jest bardziej wszechstronna analiza i nazywa się to testem rekonstrukcji rodziny.

 

Scroll to Top